چگونه لغات انگلیسی جدید را در مکالمه انگلیسی استفاده کنیم؟

آیا می توان زبان انگلیسی را نیز مانند زبان مادری آموخت؟

کودک و همینطور یک بزرگسال هر دو می توانند یک زبان دوم را نیز مانند زبان مادری بیاموزند، یک کودک در هنگامی که کلمه جدیدی را می شنود و آن را تکرار می کند نخست اینکار را بدون دانستن معنی انجام می دهد و تنها به این دقت می کند که تلفظ درست را انجام دهد، لااقل تا جایی که سیستم زبانی تکامل نیافته او به او اجازه می دهد، سپس در مرحله بعد کودک شروع می کند به جویا شدن معنی آن کلمه، ولی صبر کنید کودک که هنوز هیچ زبانی نمی داند، پس مثلا معنی کلمه ” پارک” را چطور درک می کند؟ بله معنی آن را تصور می کند، ذهن انسان معنی تصویری کلمات را برای صحبت کردن استفاده می کند. بلی درست متوجه شدید! وقتی که می گویند باید به انگلیسی فکر کنید، منظور این است که مفهوم را تصور کنید به جای اینکه به فارسی در ذهنتان ترجمه کنید!

آیا روش آموختن یک کلمه، محل ذخیره کلمه در مغز را مشخص می کند؟

کلمه انگلیسی که شما آن را به شکل نوشته می خوانید و سپس در ذهنتان به کلمه فارسی ترجمه می کنید در مکالمه انگلیسی بی فایده است، این کلمه برای اینکه در هنگام مکالمه انگلیسی استفاده شود دقیقا باید معکوس همین مسیر طولانی را طی کند، یعنی از حافظه اطلاعات شما که در ناحیه دیگری از مغز شماست از فارسی به انگلیسی ترجمه شود و سپس به سمت بالای گوش شما هدایت شده در آنجا با تصویر مناسب همراه شده و پردازش شود در آخر برای حنجره فرستاده شود! چه راه طولانی! خوب چه انتظاری دارد ، اینکه به موقع به زبانتان برسد!؟

آیا حالا علت دشواری استفاده از کلمات انگلیسی که می دانید را متوجه شدید؟ این همه دشواری و تلاش برای استفاده از یک کلمه انگلیسی، خوب معلوم است که ذهن شما ترجیح می دهد که کلمات ساده انگلیسی که سالهاست می داند( و برای آنها حافظه زبانی دارد) را استفاده کند تا کلماتی که در قسمت دیگری از مغز در کنار باقی اطلاعات دور از دسترس بخش زبان قرار دارند را پردازش کرده و به بخش زبان ارسال کند.

حافظه زبانی

سوال این است، چطور کلمات جدید انگلیسی را نیز در حافظه زبانی قرار دهیم؟ و شما جواب آنرا می دانید، باید کلمات را نخست بشنوید و سپس تکرار کنید و در نهایت برای معنی آن تصویری را مجسم کنید. اگر آن کلمه انگلیسی یک فعل است انجام آن را تصور کنید، اگر یک کیفیت است آنرا حس کنید، اگر یک شی است آنرا در ذهنتان نقش ببنید، هرگز تلاش نکنید آنرا با معنی فارسیش معادل کنید، انگلیسی را به شکل تجمسی یاد بگیرید و سپس با آن کلمه شروع به جمله سازی کنید. صبور باشید و به خواندن این مقاله ادامه دهید، بعد از خواندن این مقاله شما این توانایی را پیدا خواهید کرد که مغزتان را برای تسلط بر مکالمه انگلیسی مانند زبان فارسی تمرین دهید.شما می توانید با روزی تنها 15 دقیقه زمان تمامی لغت معنی های انگلیسی جدیدی که آموختید را به حافظه زبان منتقل کنید و حتی اگر قسمت حافظه اطلاعات شما صدمه نیز ببنید! ( خدای نکرده) باز در صحبت کردن استفاده کنید! این تمرین ساده ولی مهم را با هم می آموزیم.

تمرین لازم برای فعال کردن لغت معنی های انگلیسی آموخته شده چیست؟

مکالمه زبان انگلیسی مانند یک زبان بومی ممکن است ، حتی کار دشواری هم نیست، ولی با این همه اکثر زبان آموزان به این مرحله استادی در یادگیری یک زبان خارجی ، مانند زبان انگلیسی نمی رسند، تنها به این خاطر که اهمیت تمرین های ساده را دست کم می گیرند و روش درست رسیدن به این مهارت در مکالمه انگلیسی را نمی دانند، به جای آن هر روز به دنبال یافتن موسسه ای جدید، متدی جدید و روشی معجزه آسایی هستند که آنها را موفق کند، بازار آموزش مکالمه انگلیسی هر روز متد های عجیب و غریب تری برای زبان آموزان طراحی می کند، یادگیری مکالمه زبان انگلیسی در خواب، یادگیری مکالمه زبان انگلیسی در حالت هیپنوتیزم! یادگیری مکالمه زبان انگلیسی با امواج آلفا! بدون اینکه قصد بی احترامی یا زیر سوال بردن این متد ها را داشته باشیم، ولی آیا واقعا فکر می کنید اکثریت افرادی که به سرعت به موفقیت در مکالمه انگلیسی می رسند از این متدها استفاده کردند؟ پس موفقیت سریع زبان آموزانی که قبل از این متد ها در تمامی ایران و جهان مکالمه زبان انگلیسی را به خوبی یادگرفتند و بر آن مسلط شدند را چطور توجیه کنیم؟!

یادگیری زبان

آیا آنهایی که بهتر از شما و سریع تر از شما لغات را به یاد می آورند استعداد خاصی دارند؟ و یا زمان خالی بسیار زیادی در اختیار داشتند؟ آیا فکر می کنید حقیقتا سالها تمرین نیاز است تا اینکه بتوانید تسلط بر مکالمه پیشرفته زبان انگلیسی داشته باشید؟

پاسخ همه این سوالها را خودتان می دانید، پاسخ ساده است، گاهی موفقیت راه ساده ای دارد که آسان نیست!موفقیت ساده است، ولی آسان نیست، چون نیاز به نظم و تمرین روزانه دارد، خرگوش بودن همیشه ساده تر از لاک پشت بودن است، لاک پشت راه را آهسته و پیوسته می رود و زودتر به پایان می رساند، لاک پشت صبر و اراده و نظم دارد، ولی خرگوش بازیگوش از این متد به آن متد، منقطع پیش می رود، خرگوش به خیال خودش سریعتر است، ولی چون پیوسته نیست در نهایت دیرتر به موفقیت می رسد، بارها تمرین مکالمه زبان انگلیسی را شروع می کند، مدرسش را تغییر می دهد، متد را تغییر می دهد، ولی هرگز راه آسان ولی اثبات شده را به پایان نمی رساند.

در حقیقت سوال از شما این است، آیا از لحاظ روانی مصمم و آماده ایجاد نظم در زندگیتان هستید که حقیقتا یک بار و برای همیشه بر مکالمه زبان انگلیسی تسلط پیدا کنید؟

مکالمه انگلیسی موفق

تمرین طلایی فعال کردن لغات زبان انگلیسی در حافظه زبانی

برای انجام این تمرین هر روز 15 دقیقه زمان بگذارید.

1· لیستی از لغات جدیدی که آموختید را یادداشت کنید، ( در دفتر و یا در یک فایل اکسل)

2· سپس این لغت را دانه به دانه به دیکشنری سخنگو دهید ( که می توانید نرم افزار آنرا نصب کنید یا آن لاین استفاده کنید.) بعد از شنیدن لغت، آنرا با صدای بلند تکرار کنید ( یعنی صدای خودتان را بشنوید تا حنجره تمرین کند.)،

3· بعد از اینکه همه لغات را یکبار بیان کردید، زمان آن است که یکبار دیگر هر لغت را بشنوید، این بار بعد از شنیدن هر لغت، نخست آنرا تکرار کنید، سپس معنی آنرا تصور کنید و دوباره آنرا تکرار کنید. فراموش نکنید تصور کردن معنی یک لغت، یعنی بی نیاز کردن آن لغت به معنی فارسی آن، به همین سادگی!

این تمرین ساده به مغز شما فرمان می دهد که آن لغت را در حافظه زبان شما کپی کند! و از آن پس وقتی که آن لغت را می شنوید، به جای معنی فارسی آن، یک تصویر در ذهن شما نقش می گیرد تا بتوانید آن لغت را در هنکام مکالمه به زبان انگلیسی به سرعت و بدون نیاز به ترجمه به یاد آورید.

چطور مطمئن باشیم که تمرین طلایی برای هر لغت انگلیسی به اندازه کافی انجام شده است؟

هر چقدر با یک تصویر ارتباط حسی بهتری برقرار کنید، لغت معنی آن تصویر را بهتر می توانید در مکالمه استفاده کنید، لغت معنی هایی که تصور آنها با مزه نیست و به شما احساسی نمی دهد را باید بیشتر مرور کنید و بیشتر تصور کنید تا در حافظه بخش زبان در مغز شما تثبیت شوند و در هنگام مکالمه انگلیسی با حضور ذهن و اعتماد به نفس آنها را استفاده کنید.

هرچقدر یک تصور را بهتر بتوان حس کرد، بهتر می توان به خاطر سپرد ! اما همین کلمات بی مزه در صحبت کردن مورد نیاز و با مزه هستند! چقدر لذت بخش است، دیدن خودتان وقتی که در مقابل دیگران با تسلط در مورد موضوع های مختلف اجتماعی، سیاسی و علمی صحبت می کنید و دیگران از قدرت بیان شما لذت می برند و با علاقه به صحبت های شما گوش می کنند. به همین خاطر شما باید مطمئن شوید که همه کلمات را در حافظه زبانی فعال و سپس تثبیت می کنید، در نتیجه هر روز علاوه بر این 15 دققیه ، بهتر است 15 دقیقه نیز صرف یادآوری بکنید.

یادگیری زبان

تمرین تثبیت لغت های انگلیسی فعال شده

1· لغت های روز قبل را گوش کنید و دوباره تمرین کنید، آنهایی را که معنی شان در این یک روز فراموش شده را علامت بزنید.

2· سپس لغت های روزهای گذشته را که علامت خوردند را نیز گوش کنید.

3· هر لغتی که دیگر معنی آنرا را فراموش نمی کنید ولی قبلا علامت خورده، را از حالت علامت دار خارج کنید.

4. به مروزر تمامی لغت های روز قبل، حتی کسالت آور ترین آنها از حالت علامت خورده خارج می شوند و به حافظه دائمی زبان شما می پیوندند.

 

 

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *